mardomvarohaniat.com مردم چه می‌گویند؟ نتایج نظرسنجی‌های آذر ماه

مردم چه می‌گویند؟ نتایج نظرسنجی‌های آذرماه

آذرماه فصل دیگری از اعتراضات مردم به کمبودها و نبودها بود. درحالیکه اعتراضات کشاورزان و مردم اصفهان در رسانه‌ها بازتاب گسترده‌ای داشت، اعتراضات معلمان در بسیاری از شهرها رسانه‌ای نشد. بسیاری از روحانیون به موضع‌گیری علیه اعتراضات اصفهان پرداختند لیکن سخنی از جامعه روحانیت و ائمه جمعه درباره اعتراضات معلمان شنیده نشد. دیگر موضوع مهم این ماه دفاع روحانیون و ائمه جمعه از عملکرد دولت بود. با ادامه گرانی‌ها و مشکلات معیشتی، انتقاداتی نسبت به کم‌کاری دولت در مهار تورم توسط کارشناسان مطرح شد، لیکن اکثر روحانیون نزدیک به دستگاه قدرت به حمایت از دولت شتافته و عملکرد دولت را تحسین کردند. با آغاز دور جدید مذاکرات برجام، این مورد که در سخنان روحانیون در سالهای گذشته به ندرت بدان اشاره می‌شد، در ماه آذر از تریبون‌ها شنیده شد. سایت «مردم و روحانیت» با برگزاری ۶۴ نظرسنجی در این ماه، مواضع روحانیون در مسائلی اعم از مطالبه‌گری (کم‌آبی و مشکلات معیشتی)، فساد و مذاکرات هسته‌ای را به مخاطبین سایت ارائه داد. در ادامه خلاصه نتایج این نظرسنجی‌ها را بخوانید:

 

 

آخرین نظرسنجی‌ها، مقالات و یادداشت‌ها در خصوص روابط مردم و روحانیت را در کانال تلگرام دنبال‌ کنید.

 

 

برای اظهارنظر و مشاهده نظرات کاربران دیگر در مورد رابطه مردم و روحانیت به صفحه توییتر بپیوندید.

 

 

 

مطالبه‌گری

برخلاف ماه های گذشته که مطالبه‌گری از دولت و مسئولان بخش مهمی از سخنان و مواضع روحانیون را در برمی‌گرفت، در آذرماه بسیاری از روحانیون که شاهد روند کند و بی‌اولویت حل مشکلات معیشتی در دولت سیزدهم بودند، دوباره سخن از لزوم ایستادگی و مقاومت مردم در مقابل مشکلات در درازمدت گفتند. شنیدن اینگونه سخنان پس از تحمل سالها گرانی، تورم و کمبود کالاهای اساسی برای مردم مستضعف ما عادلانه نیست. آنچه تحمل مشکلات معیشتی و بی‌عدالتی‌های ناشی از عدم‌اولویت حل آنها را دردناک‌تر می‌کند انتظارات مسئولان، روحانیون و ائمه جمعه از مردم است که تحمل مشکلات را برای اثبات پایبندی مردم به انقلاب و رهبری مهم می‌دانند. براستی اگر انقلاب و رهبری مردمی هستند، چرا مردم باید همیشه پایبندی خود را به آنها اثبات کنند و هر مطالبه‌گری عدم پایبندی تعبیر شود؟ در گزارش این هفته مبحث مطالبه‌گری مردم را از دو زاویه اعتراضات کم‌آبی در اصفهان و مشکلات معیشتی بررسی خواهیم کرد.

 

اعتراضات کم‌آبی اصفهان

در آذرماه، اعتراضات کشاورزان و مردم اصفهان نسبت به کم‌آبی‌های مزمن در آن استان در آغاز نمونه موفقی از ابراز مطالبه‌گری‌ بود، تا اینکه با حضور برخی گروه‌های فشار به بیراه کشانده، و سرکوب شد. این اعتراضات که باعث شد که مسئله کم‌آبی زاینده‌رود و مشکلات معیشتی مردم بعد سیاسی و اقتصادی بخود بگیرد، پس از چند روز برچسب نفوذ و ضدانقلاب خورد و در نبود امامت روحانیون آن دیار، مطالبه‌گری مردم میسر نشد. همکاران ما در سایت مردم و روحانیت در یادداشتی تحلیلی، نگاهی به اقدامات امامان جمعه اصفهان بخصوص آیت‌الله طباطبایی‌نژاد، به عنوان امام جمعه شهر اصفهان کردند و به بررسی موضوع انکارناپذیر غیبت امامان جمعه و دیگر روحانیون در اعتراضات مردمی پرداختند.

 

نگاهی به نظرسنجی‌های برگزارشده در این زمینه  نشانگر این است که جامعه روحانیت و امامان جمعه اکثراً مواضعی علیه این اعتراضات اتخاذ کردند. لذا جای تعجبی نداشت که در ۷ نظرسنجی برگزارشده مخاطبین سایت با موضع‌گیری‌های روحانیون مخالف بودند. در بین نظرسنجیها، سخنان حجت‌الاسلام آل‌هاشم، که به جای همدردی با معترضان، به آنها توصیه کرده بود که انتظارات خود از دولت برای حل معضل کم‌آبی را کاهش دهند، با دریافت فقط ۳۸ درصد رأی مثبت، بالاترین میزان مقبولیت را دریافت نمود. از سوی دیگر، سخنان آیت‌الله سعیدی، امام جمعه قم، که این اعتراضات را نمود پیروزی عده‌ای هشیار در برابر معترضین فریب‌خورده از آمریکا توصیف کرده بود، با ۱۸ درصد رأی منفی، پایین‌ترین میزان مقبولیت را دریافت نمود. این آمار که می‌توان آن را به‌عنوان ناراضی بودن مردم از برخورد روحانیون با معترضین و به طور کلی عدم‌همراهی روحانیون با مردم نتیجه‌گیری کرد، در نظرسنجی‌های میدانی همکاران سایت در اصفهان پس از اعتراضات نیز بوضوح شنیده شد.

 

طرح تئوری توطئه در مورد این اعتراضات، همانطور که در اعتراضات بی‌آبی خوزستان نیز شنیده شده بود، تلخ‌تر از خشونت گروه‌های فشار و سرکوب‌گر بود. سخنان آیت‌الله طباطبایی‌نژاد و حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری که اعتراضات کشاورزان و مردم اصفهان را طراحی دشمنان و منافقان توصیف کرده بودند، نمونه این گونه آدرس غلط دادن‌هاست. این سخنان در نظرسنجی‌ها به ترتیب با مخالفت ۷۹ و ۸۴ درصدی مخاطبان روبرو شدند. پس از پایان اعتراضات، این پرسش همچنان مطرح است که آیا با فروکش کردن اعتراضات، چگونه می‌توان بحران بی‌آبی و خشکسالی ایران را حل کرد؟ بدون شک کم‌کاری‌های مسولان و عدم‌پایبندی آنها به تعهداتشان این وضعیت را وخیم‌تر کرده است. از این رو دولت سیزدهم باید با تشکیل کارگروهی از متخصصین امر به چاره‌اندیشی جدی و فوری پرداخته تا طرح های آبرسانی و پروژه‌های توزیع آب عادلانه و هوشمند شود. در پایان لازم است تا دوباره به جای خالی روحانیون در خط مقدم اعتراضات و مطالبه‌گری‌های بحق کشاورزان و مردم اصفهان اشاره کنیم که متأسفانه این روزها در مورد اعتراضات سراسری معلمین نیز تکرار می‌شود.

 

مشکلات معیشتی

بجز‌ مشکل کم‌آبی، نان مردم همچنان سنگ است. در آذرماه اثرات ملموس سیاست‌های غلط اقتصادی و بین‌المللی، فساد سیستمی و ناکارآمدی‌های مسئولان نه تنها باری از شانه‌های خسته مردم برنداشت، بلکه افزایش مستمر تورم و نرخ ارز مشکلات معیشتی را به دردی مزمن تبدیل کرد. این موضوع با انتشار گزارش رسمی وزارت رفاه افزایش یازده درصدی نرخ محرومان در پنج سال اخیر در آمارهای منتشره دولت نیز تأیید شد. در آذرماه جامعه روحانیت و ائمه جمعه در سخنان خود بر لزوم حل مشکلات معیشتی تأکید کردند لیکن هیچگاه به مطالبه‌گری انقلابی و جدی برای اقدام فوری دولت برای تسکین مشکلات معیشتی شنیده نشد. نگاهی به ۱۵ نظرسنجی برگزار شده در ماه آذر نشان می‌دهد که در ۵۳ درصد از این نظرسنجی‌ها، نظرات مردم با مواضع روحانیون در مورد مسائل معیشتی همسو بود. این میزان مقبولیت کاهش قابل‌ملاحظه‌ای در مقایسه با ماه گذشته دارد. مطالعه عمیقتر این نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که برخلاف هفته‌های گذشته، بسیاری از روحانیون به جای مطالبه‌گری برای حل مشکلات معیشتی از دولت، از مردم درخواست کردند تا به تحمل مشکلات ادامه دهند.

 

در میان این نظرسنجی‌ها، سخنان آیت‌الله جوادی آملی که خواستار اقدام عملی و تحقق وعده‌های مسئولان برای رفع دغدغه‌های معیشتی مردم بود، با ۹۲ درصد رأی مثبت، بیشترین میزان حمایت را دریافت کرد. لازم بذکر است که دیگر مراجع تقلید نیز در آذرماه به مطالبه‌گری مشکلات معیشتی مردم پرداختند و خواستار بازتاب و حل مشکلات مردم شدند. در میان ائمه جمعه نیز دو نظرسنجی سخنان حجت‌الاسلام محمدنبی موسوی‌فرد، امام جمعه اهواز که با انتقاد از رفاه مدیران و مسئولان، از بی‌اعتنایی آنها به مصائب معیشتی مردم و اعتراضات آنها گلایه کرد نیز با حمایت ۸۷ و ۸۹ درصدی مخاطبان سایت روبرو شد. از طرف دیگر، با تغییر موضع روحانیون که پس از شکست پیشنهاد ایران به کشورهای طرف برجام در دور اخیر مذاکرات هسته‌ای شنیده شد، برخی از روحانیون و امامان جمعه به موضع مذاکره مقاومتی بازگشتند. حائز اهمیت‌ترین نمونه این تغییر مواضع، بیانات آیت‌الله خامنه‌ای بود که مردم را دوباره به تحمل سختی‌ها برای بازگشت به اوج قله‌ها تشویق فرمودند. در نظرسنجی این سخنان، ۶۱ درصد از مخاطبان مردمی با موضع ایشان هم‌نظر نبودند. سخنان حجت‌الاسلام کاظم صدیقی، که مردم را به تحمل مشکلات برای چند صباح دیگر دعوت کرده بود نیز ۸۷ درصد رأی مخالف دریافت کرد. اما سخنان وی که عزیمت مردم به تفرج‌گاه‌های کشور را نشان میزان رفاه زندگی مردم دانسته بود، با دریافت ۹۱ درصد رأی منفی، با مخالفت صریح رأی‌دهندگان روبرو شد. متاسفانه این واقعیت را باید پذیرفت که حافظه جمعی، سال‌ها حمایت یک‌طرفه جامعه روحانیت از حاکمیت را فراموش نخواهند کرد.

 

فساد

در آذرماه مبحث «فسادستیزی» دوباره به دادگاه افکار عمومی بازگشت، اما این بار در رکود مبارزه دستگاه قضا با پرونده‌های فساد کلان، موضوع حقوق‌های نجومی مدیران با انتشار تصاویری از فیش حقوقی برخی مدیران جنجالی شد. روحانیون و ائمه جمعه با موضع‌گیری علیه این پرداخت‌های کلان، به انتقاد از اینگونه بی‌عدالتی‌، آن را نمونه‌ای از اختلاف طبقاتی در جامعه دانستند و به عدم‌توازن در حقوق های مسولان ومدیران دولتی و مردم معترض شد. در ۷۸ درصد از ۹ نظرسنجی برگزار شده در این موضوع، روحانیون علیه حقوق‌های نجومی موضع‌گیری کردند. در این راستا اکثر مردم با سخنان و واکنش‌های روحانیون هم‌صدا بودند و خواستار شفاف‌سازی ‌درخصوص حقوق‌های مسئولان و برخورد جدی با مسئولان زیاده‌خواه شدند. در بین این نظرسنجی‌ها، سخنان حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای که خود لب به انتقاد از محقق نشدن وعده «تحول در قوه قضائیه» گشود، با ۹۱ درصد رأی مثبت، بیشترین حمایت را از طرف مخاطبین دریافت نمود. سخنان انتقادی حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد نیز حائز اهمیت بود که این معضل را نشانگر از فسادزا بودن دستگاه‌های دولتی دانست. سخنان وی نیز با ۸۹ درصد رأی موافق، حمایتی قابل‌توجه دریافت نمود.

 

سخنان حجت‌الاسلام مصدق نیز که نشان از مطلع نبودن وی از وضعیت اسفناک معیشت مردم و اختلاف کف حقوقی بین مسئولان و مردم بود، با ۷۹ درصد رأی مخالف، بالاترین میزان رأی منفی را دریافت کرد. لازم بذکر است که طبق اعلام بانک مرکزی، میزان خط فقر برای سال ۱۴۰۰، ۱۱ میلیون تومان است درحالیکه میانگین حقوق معلمین و کارگران ۲.۵ میلیون تومان بیشتر نیست. آنچه در سخنان روحانیون و ائمه جمعه شنیده نشد، مطالبه‌گری در این ماجرا بود، درحالیکه بسیاری از مطبوعات و منابع با انتشار آمارهای منتشر شده توسط رئیس دیوان محاسبات کشور پرداختند، امامان جمعه از اشاره به مصادیق و موارد این گونه فسادها خودداری کردند. طبق این آمارها، در مجموع ۳۹۷ نفر از مدیران بالادستی کشور حدود ۲۳ میلیارد تومان «حقوق‌ نامتعارف» دریافت کرده‌اند. امید است جامعه روحانیت و بخصوص شورای سیاست‌گذرای ائمه جمعه کشور با تغییر خط مشی خود، به مطالبه‌گری واقعی پرداخته و از آرمان های انقلاب و امت دفاع کنند.

 

مذاکرات هسته‌ای

در آذر ماه دور تازه مذاکرات هسته‌ای برای احیای برجام در وین آغاز شد. درحالیکه پیش از آغاز مذاکرات، اکثر روحانیون از برداشت گامهای فوری برای رفع فشار حداکثری آمریکا و اروپا و رفع همه تحریم ها، و بهبود اوضاع اقتصادی کشور خبر می‌دادند، پس از انتشار خبر شکست مذاکرات، مواضع آنها دوباره به سوی سیاست مقاومت و تحمل تحریم‌ها بازگشت. این تغییر موضع در بین ۱۶ نظرسنجی برگزار شده با حمایت مردم روبرو نشد و در ۵۹ درصد از این نظرسنجی‌ها افکار عمومی با مواضع روحانیون همسو نبود. در این بین، نظرسنجی سخنان حجت‌الاسلام رئیسی که بر جدیت ایران در مذاکرات تأکید کرده بود، با رای مثبت ۹۱ درصدی مخاطبان، حمایت قابل‌توجهی دریافت کرد.  اما بیشترین میزان مقبولیت، در نظرسنجی سخنان آیت‌الله العظمی جوادی آملی مشاهده شد. سخنان وی که گفته بود «ما از جهان جدا نیستیم، چه بخواهیم و چه نخواهیم باید با آنها مذاکره کنیم»، با ۹۴ درصد رأی موافق، نشانگر درخواست عمومی برای حل بن‌بست پرونده هسته‌ای کشور و حل انزوای اقتصادی کشور است.

 

 از طرف دیگر، مخاطبین نظرسنجی با سخنان بسیاری از روحانیون از جمله حجت‌الاسلام سیدمحمود نبویان مخالف بودند.  سخنان جناب نبویان  که رو به مذاکره‌کنندگان ایرانی گفته بود که از صدور قطع‌نامه‌های تحریمی در شورای امنیت واهمه‌ای نداشته باشند، ۸۴ درصد رأی منفی دریافت کرد. بیشترین میزان رأی منفی نیز در نظرسنجی سخنان حجت‌الاسلام خطیب مشاهده شد که مدعی شده بود تحریم‌ها دیگر اثر ندارند. سخنان وی با مخالفت ۹۲ درصدی مردم روبرو شد. چنین سخنانی حال که ناتوانی کشور در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به همه جناح‌ها اثبات شده، تنها به ضرر ملت تمام می‌شود.

 

در پایان گزارش این ماه، لازم است نگاهی هم بیاندازیم به سخنان آیت‌الله مهدوی که گفته بود «ما موافق ساخت بمب نیستیم، اما دشمن بداند که ما علم و دانش ساخت بمب را داریم». نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که این نوع اظهارنظرها اقبالی در میان مردم ندارد و بیشتر نمایانگر صحنه متزلزل سیاست خارجی کشور و نادیده گرفتن مشکلات اقتصادی است. همانطور که در بخش مشکلات معیشتی ذکر شد، بسیاری از روحانیون با اعلام به بن‌بست رسیدن مذاکرات هسته‌ای برای احیای برجام، دوباره خواستار ادامه مقاومت مردم علیه تحریم ها شدند. سخنان آیت‌الله مهدوی در این‌باره که ایستادگی و مقاومت در مقابل تحریم‌ها را وظیفه مردم در شرایط کنونی اعلام کرده بود، نشان از عدم اطلاع وی از وضعیت اسفناک اقتصاد کشور و سفره مردم دارد. مسئولان که در سال‌های اخیر شاهد سکوت انقلابی مردم در تحمل سیاست مذاکره مقاومتی بودند، باید به جای انتظار ادامه مقاومت توسط مردم، به حل اختلافات بین‌المللی کشور بپردازند تا هزینه‌های مقاومت دیگر به حساب مردم گذاشته نشود.

 

لطفاً نظرات خود را در قسمت نظرسنجی سایت ارائه کنید. درضمن، ما را در رسانه‌های اجتماعی (تلگرام، اینستاگرام و توییتر) نیز دنبال کنید.

 

https://mardomvarohaniat.com/wp-content/uploads/2021/12/Screenshot-from-2021-12-01-16-49-10-1.png

https://mardomvarohaniat.com/wp-content/uploads/2021/12/Screenshot-from-2021-12-01-16-46-19-1.png