mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۱۹ آذر چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۱۹ آذر چه شنیدند؟

مراسم عبادی‌سیاسی نماز جمعه امروز نیز در جای‌جای میهن اسلامی‌مان برگزار شد. محور خطبه‌های این هفته نیز همچون هفته گذشته مسئله مذاکره و پرونده هسته‌ای کشور بود. ائمه جمعه با انتقاد از مطالبات غرب در دور اخیر مذاکرات، تجدید مذاکرات هسته‌ای را به صلاح ندانسته، و خواستار بازگشت آنها به برجام شدند. امامان جمعه که در سالهای گذشته برجام را «خیانتی بزرگ» خوانده بودند، اکنون از حامی هئیت مذاکره کننده ایرانی شده اند که البته این تحول مثبتی است زیرا همگی باید از تلاش‌های عزیزان وزارت امور خارجه برای حل و فصل دیپلماتیک بحران موجود حمایت کنیم تا بلکه شاید در وضعیت اقتصادی در داخل کشور پیشرفتی حاصل شود. از سوی دیگر، در هفته‌ای که آمریکایی‌ها مدعی شدند یک محموله نفتی و تسلیحاتی ایران را مصادره کرده‌اند، سکوت خبری در این موضوع ادامه داشت و امامان جمعه در این مورد موضع‌گیری نکردند. در سالروز ولادت حضرت زینب سلام‌الله علیها، خطبه‌هایی درباره ایشان و «روز پرستار» نیز شنیده شد.

 

خطبه‌های امروز با میلاد حضرت زینب کبری (س) بود که در همه خطبه‌ها بدان اشاره شد. این یوم‌الله که در تقویم ملی کشور «روز پرستار» نامیده شده است، فرصتی فرخنده بود تا امامان جمعه از عملکرد این قشر فداکار قدردانی کنند. در بسیاری از خطبه‌ها با اشاره به خدمات بی‌دریغ پرستاران و دیگر مدافعان سلامت که در دوران کرونا برای ملت از جان مایه گذاشتند، مطالبه‌گری‌هایی نسبت به افزایش حقوق آنان مطرح شد. امروز همچنین با سالروز تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی مصادف بود، و امامان جمعه خطبه‌هایی در مورد اهمیت فرهنگ‌سازی شنیده شد. پیش از آنکه به تحلیل محور خطبه‌های نماز جمعه این هفته بپردازیم، لازم است سخنی نیز در باب مطالبه‌گری بزنیم. این موضوع که هفته گذشته در دو سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه پایتخت مطرح شد، با وجود اینکه در بین مردم و در فضای مجازی واکنش بسیار مثبتی دریافت کرد، در خطبه‌های نماز جمعه این هفته مورد بی‌توجهی قرار گرفت. این بدان معنی بود که امامان جمعه نه از عملکرد ضعیف خود در مطالبه‌گری از جانب امت دفاع کردند، و نه اینکه اشاره‌ای نسبت به نمونه‌های متعدد فساد در جامعه و دستگاه‌ها شنیده شد.

 

بیشتر بخوانید:

چرا دانشجویان بهتر از امامان جمعه مطالبه‌گری می‌کنند؟

 

حجت‌الاسلام سیدمحمدعلی آل‌هاشم

اما همانطور که در پیش‌گفتار گزارش این هفته ذکر شد، محور اصلی خطبه‌های این هفته، مسئله مذاکرات هسته‌ای بود. امامان جمعه با انتقاد از عملکرد دولت روحانی در حوزه سیاست خارجه، به تمجید از فعالیت‌های دولت سیزدهم پرداختند. امامان با گلایه از پیشنهاد غرب برای موافقتی موقت به همراه لغو برخی تحریم‌ها، آنها را به بازگشت به معاهده برجام دعوت کردند. از این رو این هفته نیز امامان جمعه موضع نظام مبنی بر اینکه هدف از مذاکرت، مذاکره بر پرونده هسته‌ای کشور نیست را تکرار نموده، و دوباره خواستار لغو تمامی تحریم‌ها شدند. در تبریز، حجت‌الاسلام سیدمحمدعلی آل‌هاشم با طرح این ادعا که «تحریم‌ها فقط ۲۰ درصد از اقتصاد ایران را تحت تاثیر قرار می‌دهد»، براینکه رویکرد ایران در مذاکرات وین «مذاکره برای توافقی مستمر بر سر رفع یکپارچه تحریم‌ها به همراه تضمین و راستی‌آزمایی» است، تأکید کرد. سخن ایشان که در تضاد با گزارشات مجلس مبنی بر تأثیر مخرب تحریم‌ها و ورشکستی دولت در صورت عدم رفع تحریم‌هاست، با واقعیات اقتصاد کشور و سفره مردم نیز هیچ‌گونه تطابقی ندارد. آیت‌الله رسول فلاحتی، خطیب جمعه رشت، نیز مدعی شد که «در نشست وین متوجه شدیم آمریکا و طرف‌های غربی دنبال نخودسیاه هستند»، و هدف آنها از مذاکره را اعمال فشار به ایران دانست. حجت‌الاسلام محمد عبادی‌زاده، امام جمعه بندرعباس نیز با توصیف رویکرد غرب به عنوان «تهدید، تطمیع و جنگ روانی»، به آنها توصیه کرد که «به قرارداد قبلی پایبند باشند و به آن عمل کنند».

 

حجت‌الاسلام کاظم صدیقی

در تهران، حجت‌الاسلام کاظم صدیقی که این هفته امام جمعه موقت پایتخت بود، نیز روایت «این مذاکره برای مذاکره نیست» را تکرار کرد. وی با بیان اینکه هدف از تحریم‌ها «گرفتار قحطی و نابسامانی» و «شورش مردم علیه نظام و انقلابشان» بوده، به افزایش واردات و صادرات کشور در ۸ ماه گذشته اشاره کرد و مدعی شد «فروش نفت ما نیز علی‌رغم همه فشارها و تهدیدها، رو به توسعه است». اعداد و ارقام ارائه شده توسط ایشان که به جای امید و افتخار، نشانگر فلجی و به گل نشسته بودن اقتصاد کشور است، و اقدامی غیرقابل توجیه در دفاع از خرده‌فروشی‌های دولت به اسم «اقتصاد مقاومتی» است. خطیب جمعه تهران این بخش از سخنان خود را با درخواست ادامه تحمل مشکلات توسط مردم به پایان برد و گفت: «اگر مردم چند صباح دیگر تحمل کنند، دولت جدید مشکلات را حل می‌کند». پرونده هسته‌ای کشور که به جای تولید انرژی و افتخار، باعث انزوا و تقلیل اعتبار کشور شده، سالهاست به صورت عادلانه و فوری حل و فصل نشده و مردم مدام متحمل مشکلات اقتصادی و کمبود برق شده‌اند. از یاد نبریم که به گمان بسیاری از کارشناسان امر، مشکل کمبود آب ما نیز با پرونده هسته‌ای گره خورده و در ناتوانی ایجاد راکتورهای تولید برق، کشور مجبور به سدسازی‌های بی‌رویه برای جبران کمبود برق شده است. براستی تا کی مردم باید هزینه سوءمدیریت بحران هسته‌ای کشور را بپردازند؟

 

در این نظرسنجی شرکت‌ کنید:

  • حجت‌الاسلام صدیقی: اگر مردم چند صباح دیگر تحمل کنند، دولت مشکلات را حل می‌کند.

 

حجت‌الاسلام حبیب‌الله شعبانی

امامان جمعه که در سالهای گذشته در مورد برجام مدام تغییر موضع داده‌اند، و پیش و پس از حصول توافق، آن را مضر می‌خواندند، مدام به تحریف واقعیات حول برجام پرداخته تا اوضاع فعلی کشور را توجیه کنند. به عنوان مثال در خطبه‌های امروز نماز جمعه همدان، حجت‌الاسلام حبیب‌الله شعبانی موثقی، همچون بسیاری دیگر از امامان جمعه مدعی شد که کشور هیچگاه از مزایای برجام برخوردار نشد و «طرف مقابل توانست مطالبات خود را نقد، اما وعده نسیه دهد و پس از آنکه نقد را گرفت همان نسیه را هم نداد و به اقتصاد ما آسیب سختی وارد شد». وی رو به نمازگزاران مدعی شد «اگر نگاهی به گذشته داشته باشیم در سال ۹۶ مشکلات امروز را نداشتیم»، درصورتی که سال ۹۶ و در پی امضای برجام، تعاملات و سرمایه‌گذاری‌های بین‌المللی در داخل کشور افزایش قابل توجهی داشت و ما شاهد رشد اقتصادی ۴ درصدی بودیم. نکته جالبی که در سخنان بسیاری از ائمه جمعه‌ای که در مورد سیاست خارجه صحبت کردند، اشاره همه آنها به «انفعال اروپا»، «عصبانیت آمریکا» و «اقتدار ایران» بود. این گونه سخنان شاید سال‌ها پیش برای تسکین موقت مخاطبین داخلی می‌توانست مفید باشد، در عصر ارتباطات امروزین شایسته نیست و تنها اعتبار تریبون نماز جمعه را کمتر می‌کند. در پایان لازم بذکر است که نمازگزاران در بسیاری از شهرهای پرجمعیت کشور، همچون مشهد، قم، شیراز و اردبیل، سخنی درباره مذاکرات هسته‌ای و برجام نشنیدند.

 

حجت‌الاسلام سیدسعید لواسانی

در پایان، دور از انصاف است اگر اشاره‌ای به تلاش‌های رحمت‌الله نوروزی، نماینده علی‌آباد کتول در مجلس نکنیم. وی که مدتی است نسبت به اعاده حق حجت‌الاسلام سیدسعید لواسانی، امام جمعه برکنارشده لواسان، تلاش می‌کند، اخیراً موفق شده تا محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی را به میانجیگری در این موضوع ترغیب کند. امید است با وساطت ایشان و تغییر تصمیم شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه و شخص حجت‌الاسلام حاج علی‌اکبری شاهد بازگشت امام جمعه فسادستیز و مطالبه‌گر لواسان باشیم که نمونه بارزی از یک امام جمعه انقلابی است.

 

 

توییتر- مردم و روحانیتتلگرام-مردم و روحانیت

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.