mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۱۰ دی چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۱۰ دی چه شنیدند؟

مراسم عبادی سیاسی نماز جمعه این هفته نیز در اقصی نقاط میهن اسلامی‌مان برگزار شد و نمازگزاران خطبه‌های امامان جمعه را شنیدند. محور خطبه‌های این هفته گرامیداشت یاد و خاطره شهید قاسم سلیمانی و تقبیح فتنه ۸۸ بود. لذا طبق روال اکثر هفته‌ها، مردم در خطبه‌ها شاهد مطالبه‌گری نسبت به مسئله مشکلات معیشتی و ابرگرانی‌های اخیر نبودند. نکته قابل‌توجه در خطبه‌های این هفته سکوت اکثر قریب‌بالاتفاق امامان جمعه درباره پرتاب موشک ماهواره‌بر سیمرغ بود که صحت و سقم گزارش‌ها درباره موفقیت آن پرتاب را زیر سئوال برد. موضوع مذاکرات هسته‌ای نیز همچون هفته‌های اخیر در خطبه‌ها مطرح شد، لیکن برخلاف گذشته، تنها عده کمی از امامان جمعه به این موضوع پرداختند.

 

امامان جمعه با اشاره به سالگرد رحلت آیت‌الله مجتبی تهرانی و مصباح یزدی، به تبیین خدمات این دو روحانی انقلابی پرداختند. در آستانه ۱۳ دی، سالروز شهادت حاج قاسم سلیمانی، خطیبان جمعه به تجلیل از خدمات وی به انقلاب پرداختند و مکتب وی را گرامی داشتند. امامان با اشاره به دستاوردهای حاج قاسم، به جای استفاده از کارنامه این مرد پرکار و جهادگر برای تشویق مسئولان و تصمیم‌گیرندگان کشور، طبق روال همیشه به جای مردم، نگران دشمنان و استکبار بودند. امامان جمعه به جای مطالبه‌گری و تزکیه شخصیتی انقلابی و خدمتگزار همچون حاج قاسم سلیمانی که باید الگوی همه مسئولان، از عرش حاکمیت تا سرباز راهور باشد، از پشت تریبون با دشمن فرضی می‌جنگند درحالیکه مخاطبان آنها باید کم‌کارهای دولت و دستگاه‌های سه‌گانه باشد.

 

آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی

موضوع دیگری که در خطبه‌ها بسیار شنیده شد، فتنه ۸۸ و حماسه نه دی بود. در این موضوع نیز امامان جمعه با طرح تئوری‌های توطئه، این رویداد را نقشه استکبار توصیف کردند. در مشهد مقدس، آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی با بیان اینکه علت بروز آن حادثه «از بین بردن حلقه اتصال بین امت و رهبری» بوده، گفت: «دشمن خواص را مورد هدف قرار داد و آنان خود را کنار کشیدند و دشمن کشور را به آشوب کشید و خواص فقط تماشا کردند». وی با بیان اینکه در حماسه ۹ دی این اتصال دوباره برقرار شد، از قوی‌تر شدن آن از آن زمان تاکنون خبر داد. توجه ائمه جمعه به این موضوع باعث شد که برخلاف هفته گذشته که مسائل معیشتی مردم در خطبه‌ها مورد توجه واقع شد، هیچگونه مطالبه‌گری از امامان جمعه شنیده نشود.

 

آیت‌الله سیدمحمد سعیدی

مسئله مطالبه‌گری در سال جاری که حتی با یک‌دست شدن قوای سه‌گانه، سیاست‌های سخیفانه اقتصادی، کم‌کاری در فسادستیزی، و گرانی‌های افسارگسیخته تکرار شدند، به دغدغه اصلی مردم و نمازگزاران تبدیل شده است. لذا، خطبه‌های این هفته نمونه بارز معضل سیاسی‌گری و استفاده ابزاری از تریبون نماز جمعه برای پیش‌برد اهداف حاکمیت است. چنین رویکردی در تضاد مستقیم با وظیفه امامان جمعه برای مطالبه‌گری از حاکمیت جامعه اسلامی است. به عنوان نمونه، همکاران ما که در خطبه‌های نماز جمعه قم حضور داشتند، امید داشتند تا آیت‌الله سیدمحمد سعیدی در حضور رئیس‌جمهوری و برخی از اعضای کابینه وی، به مطالبه‌گری نسبت به مشکلات معیشتی مردم بپردازد. لیکن وی به جای مطالبه‌گری، مدعی شد که دشمنان در توطئه برای«القای کارایی نداشتن دولت انقلابی و پرتلاش سیزدهم» هستند، و گفت: «این دولت از همان ابتدا توانست امید و اعتماد مردم را به انقلاب و جمهوری اسلامی جلب کند که امیدواریم با همت و اخلاص دولت و صبر و استقامت مردم، این توطئه دشمنان هم نقش بر آب شود». شنیدن تعارف و تمجید از یکدیگر از تریبون نماز جمعه، در این سالها که حاکمان در انجام وعده‌های خود برای خنثی‌سازی فشارهای تحریم‌ها ناتوان بوده‌اند، برای مردمی که معیشتشان بازیچه پرونده هسته‌ای کشور شده، دردی مضاعف است.

 

بیشتر بخوانید:

 

آیت‌الله سیداحمد خاتمی

در دیگر شهرها نیز مطالبه‌گری نسبت به مشکلات معیشتی از حد اشاره و تذکر فراتر نرفت. بنظر می‌رسد «جهاد تبیین» که امامان جمعه آنقدر بدان توجه دارند تنها در مورد مواضع حاکمیت اهمیت دارد و در خطبه‌ها همچنان اثری از مطالبه‌گری از حاکمیت نیست. در تهران، آیت‌الله سیداحمد خاتمی، با اذعان به اینکه «خطیب جمعه وظیفه دارد که درد مردم را بگوید»، به بیان سه جمله درباره اینکه «گرانی‌های سرسام‌آور غم جانکاه مردم است» بسنده کرد و رو به مسئولان از آنها خواستار سرعت بیشتر در جهت رفع مشکلات شد. در اصفهان، حجت‌الاسلام سیدمجتبی میردامادی، امام جمعه موقت این شهر به طور غیر مستقیم از کم‌کاری‌ها و وعده‌های عقب‌افتاده مسئولان انتقاد کرد و گفت: «پشت میز نشستن، لفاظی و دروغ گفتن به مردم و عمل نکردن به وعده‌ها آبروی اسلام را می‌برد».

 

حجت‌الاسلام سیدمحمدعلی آل‌هاشم

در تبریز هم حجت‌الاسلام سیدمحمدعلی آل‌هاشم، با بیان تنها یک جمله درباره نگرانی مردم از مشکلات معیشتی و گرانی‌ها، توضیح مفصل درباره مشکلات اقتصادی و معیشتی را به زمان سفر ریاست جمهوری به آن شهر موکول کرد. خطبه‌های ائمه جمعه شیراز و قزوین نیز که در آنها مشکلات معیشتی محوریت داشت نیز خالی از مطالبه‌گری بود. رویکرد این امامان جمعه در این خطبه‌ها بر تسکین دل‌های نمازگزاران متمرکز بود و نه طرح مشکلات مردم. سایت «مردم و روحانیت» در ماه‌های اخیر که اقشار مختلف مردم در اعتراضات خود به مطالبه‌گری از حاکمیت پرداخته‌اند، با انجام نظرسنجی‌های میدانی، در انجام وظیفه انقلابی خود برای رساندن صدای مردم به جامعه روحانیت کوشیده است. در این اعتراضات، جای خالی روحانیون که در بدو انقلاب اسلامی همواره پیشرو مطالبات مردم و اعتراضات بحق آنان بودند، محسوس است. این موضوع در ارتباطات ما با دفاتر ائمه جمعه مکرراً گوشزد شده است لیکن این مطالبه‌گری‌ها همواره بی‌پاسخ مانده‌اند.

 

آیت‌الله حسینی همدانی

مسئله مذاکرات هسته‌ای نیز همانطور که در مقدمه گزارش این هفته ذکر شد، در برخی خطبه‌ها شنیده شد. امامان جمعه در ۴ شهر کرج، اهواز، رشت و اراک به این موضوع اشاره کردند. در کرج، آیت‌الله سیدمحمدمهدی حسینی همدانی، با اشاره به ابراز نگرانی اسرائیل و آمریکا نسبت به کندی روند مذاکرات، مدعی شد که «امروز این ایران است که گزینه‌ها را تعیین می‌کند و از مواضعش عقب‌نشینی نمی‌کند». این ادعا که در خطبه‌های حجت‌الاسلام سیدعبدالنبی موسوی‌فرد، امام جمعه اهواز نیز شنیده شد، وارونه‌انگاری موضع کشور در مخمصه پرونده هسته‌ای است. در رشت، نیز سخنان آیت‌الله رسول فلاحتی مدعی شد «اگر در هر نشستی مقاومت کنیم و اجازه ندهیم دشمن در جنگ روایت‌ها موفق شود به پیروزی می‌رسیم». این سخنان که با گزارشات واصله از مذاکرات وین خوانایی ندارد، بنظر نمونه دیگری از تلاش ائمه جمعه برای طرح ایده مقاومت و آماده‌سازی ملت برای طولانی شدن مذاکرات و رفع تحریم‌هاست. در این بین، تنها سخنان آیت‌الله دری نجف‌آبادی، امام جمعه اراک، که خواستار «آرامش حکیمانه» برای «به رسمیت شناخته شدن حقوق ملت ایران در مذاکرات وین» شده بود، خالی از سیاسی‌گری بود. در شرایط نابسامان اقتصاد ما که سفره مردم قربانی برخی تندروی‌ها در پرونده هسته‌ای کشور شده است، آرامش حکیمانه نوشدارویی است که مدت‌هاست تجویز نشده است.