mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۲۴ دی چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۲۴ دی چه شنیدند؟

در آخرین آدینه ماه دی، آیین عبادی سیاسی نماز جمعه در نقاط مختلف کشور برگزار شد. محور خطبه‌های این هفته تکرار سخنان رهبری در سخنرانی اخیر وی بود. امامان جمعه بدون اشاره مستقیم به زوال دینداری در جامعه، در اهمیت احیا «غیرت دینی» در جامعه سخن گفتند. محوریت این موضوع در خطبه‌ها باعث شد مسائلی چون مشکلات معیشتی مردم مطرح نشده و نسبت به «غیرت اقتصادی» خانوارها مطالبه‌گری نشود. لازم بذکر است که همچون هفته گذشته، امامان جمعه هیچگونه اشاره‌ای نسبت به سانحه انهدام هواپیمای اوکراینی نزنند و موضعی نسبت به موضوع عمدی بودن آن برای جلوگیری از جنگ شنیده نشود. موضوع مذاکرات نیز در برخی خطبه‌ها مورد تحلیل قرار گرفت و امامان جمعه به جای مطالبه‌گری برای رفع فوری تحریم‌ها، از ادامه سیاست مقاومت خبر دادند. ادامه سیاست مقاومت که هزینه‌های آن از سفره خالی مردم گرفته می‌شود، تنها به افزایش نارضایتی مردم دامن منجر می‌شود، و میخ دیگری بر تابوت اعتماد عمومی به حاکمیت است.

 

آیت‌الله سیدمحمد سعیدی

همانطور که در پیش‌گفتار گزارش این هفته عرض شد، محور خطبه‌های این هفته تکرار سخنان رهبری در دیدار مجازی اخیر ایشان با مردم قم بود. ائمه جمعه با تأکید بر موضوع «غیرت دینی»، به طور غیرمستقیم به انتقاد از وضعیت دینداری در جامعه پرداختند. در قم، آیت‌الله سیدمحمد سعیدی با بیان اینکه «هر جا مشکلات فرهنگی، ابتذال و بی‌عفتی وجود دارد، یا ناشی از بی‌غیرتی دینی است، و یا ضعف برنامه‌ریزی و عقلانیت در مقابل با تهاجم فرهنگی دشمن است»، زوال دینداری در جامعه را ریشه همه مشکلات فرهنگی و اجتماعی جامعه معرفی کرد. در مشهد نیز آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی با طرح این ادعا که «دشمن، اسلام سیاسی را هدف گرفته است»، دین را هدف اصلی تحریم‌های دشمنان معرفی کرد. این گونه آدرس غلط دادن به مردم که به جای تحلیل وقایع و سیاست‌هایی که کشور را به انزوای بین‌المللی کشانده، تزلزل غیرت دینی مردم در اثر وسوسه‌های دشمنان را عامل فقر اقتصادی و فرهنگی کشور معرفی می‌کند، خیانت به نهاد نماز جمعه و منبر امامت است.

 

بیشتر بخوانید:

 

حجت‌الاسلام محمدجواد حاج‌علی‌اکبری

طرح موضوع «غیرت دینی» تنها به خطبه‌های اول محدود نشد و در اکثر شهرها وقت خطبه‌های دوم را نیز گرفت و لذا فرصتی برای طرح مشکلات لاینحل مردم نماند. در برخی شهرها همچون کرمانشاه، با مدح غیرت دینی مردم طی ۸ سال جنگ تحمیلی، به انتقاد از افول غیرت دینی در جامعه و به خصوص نسل جوان پرداختند. در تهران نیز که حجت‌الاسلام محمدجواد حاج‌علی‌اکبری، رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه، امام جمعه موقت تهران بود، موضوع غیرت دینی به عنوان اکسیر حل همه مشکلات معرفی شد. وی با طرح این ادعا که «غیرت دینی هم غیرت خانوادگی و ناموسی را پوشش می‌دهد، هم غیرت ملی و وطنی هم اقتصادی را پوشش می‌دهد‌»، آن را عامل تقویت استقلال فرهنگی، سیاسی و اقتصادی کشور معرفی کرد. جناب حاج‌علی‌اکبری که در ماه‌های گذشته علناً طرح مطالبه‌گری مصادیق و موارد فساد، مشکلات معیشتی و دیگر کم‌کاری‌های حاکمیت را از تریبون نماز جمعه ممنوع کرده بود، در خطبه های این هفته هیچ‌گونه اشاره مستقیمی به مشکلات مردم در تأمین مسکن و کالاهای اساسی مورد نیاز خود نکرد.

 

آیت‌الله سیدیوسف طباطبایی‌نژاد

در بسیاری از شهرها، مسئله غیرت دینی به مقوله «مقاومت» گره زده شد و به جای مطالبه‌گری از حاکمیت برای حل مشکلات اقتصادی مردم، مقاومت در برابر مشکلات به عنوان وظیفه مردم در مقابل خداوند متعال مطرح شد. در اصفهان، آیت‌الله سیدیوسف طباطبایی‌نژاد با بیان اینکه «همواره باید در برابر دشمنان خدا ایستاد»، از مردم خواست تا برای رضایت خدا مقاومت کنند و به واسطه گرانی و مشکلات معیشتی از مسیر الهی خود بازنگردند. نگاهی بی‌طرفانه و مردم‌دارانه به اوضاع فعلی کشور پس از چندین سال مقاومت به خوبی نتیجه سیاست مقاومت که همه‌گیر شدن فقر در جامعه و ورشکستگی دولت است را نشان می‌دهد. نتایج نظرسنجی‌های میدانی و مجازی سایت «مردم و روحانیت» بارها بر نارضایتی مردم از عدم انعکاس مسائل معیشتی و اقتصادی خانوارها از تریبون نماز جمعه تأکید داشته است. اما بی‌توجهی امامان به نارضایتی‌های مردم، جناحی شدن خطبه‌های نماز جمعه و محدود شدن موضوعات به خط مشی‌های ارسالی از شورای سیاست‌گذاری باعث شده مشارکت مردم در نمازهای جمعه به صورت قابل‌توجهی کاهش یابد و دین‌گریزی در جامعه تشدید شود.

 

در این نظرسنجی شرکت‌ کنید:

  • آیت‌الله طباطبایی‌نژاد: همواره در مقابل دشمنان اسلام بایستیم و در برابر سختی‌ها تاب بیاوریم.

 

آیت‌الله سیدحسن عاملی

مبحث مذاکرات هسته‌ای نیز همچون هفته‌های گذشته در برخی خطبه‌ها شنیده شد. امامان جمعه با تکرار ادعای پیشین خود نسبت به پیروزی‌های تیم مذاکره‌کننده در مذاکرات برجامی در وین، و حتی ادعاهایی دور از واقعیت مبنی بر اینکه دشمن بیشتر از ما به حصول توافق نیاز دارد نیز شنیده شد. در تهران، حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری با تأکید بر اینکه مذاکرات نباید فرسایشی شود، خواستار حضور در مذاکرات با دقت و غیرت شد. وی از جمله امامانی بود که مدعی شد که برخلاف دشمن که به این توافق بیشتر از ما نیاز دارد، ایران نسبت به حصول توافق عجله‌ای ندارد. آیت‌الله سیدحسن عاملی، خطیب جمعه اردبیل نیز در سخنانی مشابه گفت: «در مذاکرات، آن‌ها به ما محتاج هستند و اگر ملتمسانه حرف نزنیم آن‌ها در برابر مطالبات به حق ما خاضع می‌شوند».

 

در این نظرسنجی شرکت‌ کنید:

  • حجت‌الاسلام حاج‌ علی‌اکبری: در مذاکرات ما عجله‌ای نداریم. دشمن به این توافق بیشتر از ما نیاز دارد.

 

در زنجان نیز آیت‌الله علی خاتمی با بیان اینکه «مقاومت بی‌هزینه نیست ولی کوتاه آمدن در برابر دشمن هم هزینه دارد»، رو به نمازگزاران گفت: «جز ایستادگی راه دیگری نداریم». از یاد نبریم که قبل و بعد از امضای برجام، امامان جمعه مدام از آن انتقاد و مقاومت را تنها راه خروج از فشارهای بین‌المللی بر پرونده هسته‌ای کشور معرفی می‌نمودند. اکنون نیز که آنها همان نسخه را برای کشور تجویز می‌کنند، باید پرسید چرا هزینه‌های مقاومت را از حساب مردم می‌دهید؟ امامان جمعه که در خطبه‌های هر هفته مدعی سیاه‌نمایی دشمنان در خارج و نفوذیان در داخل نسبت به اوضاع کشور هستند، سالهاست تنها در خطبه‌ها به عنوان بلندگوی حاکمیت عمل می‌کنند. این موضوع باعث شده که در انجام وظیفه انقلابی خود نسبت به مردم، که صاحبان اصلی انقلاب هستند، کم‌کار باشند و مردم از مصلی‌ها و دین گریزان شوند. انشاالله در آینده نزدیک شاهد مطالبه‌گری واقعی امامان جمعه و روحانیون از حاکمیت به نمایندگی از مردم باشیم تا امید و رونق به دل‌ها و سفره‌های مردم مستضعف ما برگردد.

 

در این نظرسنجی شرکت‌ کنید:

  • آیت‌الله علی خاتمی: جز ایستادگی راه دیگری نداریم.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.