mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۱ بهمن چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۱ بهمن چه شنیدند؟

در نخستین آدینه بهمن ماه، مراسم عبادی سیاسی نماز جمعه در اقصی نقاط میهن اسلامی‌مان برگزار شد. محور خطبه‌های این هفته، سفر رئیس جمهور کشورمان به روسیه بود که البته صحبت‌ها بیشتر به سمت توجیه رابطه با روسیه گرایش یافت. بسیاری از امامان جمعه با اشاره به روسیه به عنوان کشوری همسایه و همسو، این کشور را حتی اسلامی نیز خواندند. برخی از امامان جمعه نیز به تبیین اهمیت رابطه با چین و روسیه برای تأمین نیازهای کشور پرداختند، و سخن از همکاری با این کشورها برای مقابله با غرب گفتند. از سوی دیگر، در بعضی خطبه‌ها با اشاره به مذاکرات هسته‌ای در وین، به آمریکا و دیگر کشورهای طرف برجام توصیه شد که با ایران مدارا کنند. نکته قابل توجه در خطبه‌های این هفته اشاره برخی از امامان جمعه به حمله موشکی و پهپادی حوثی‌ها به امارات متحده عربی بود. توجه صرف به مسائل سیاست خارجه باعث شد که همچون همیشه فرصتی برای مطالبه‌گری در خصوص مسائل داخلی و اقتصادی در خطبه‌ها باقی نماند و معیشت مردم همچنان بی‌اولویت بماند.

 

در آستانه ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) و روز مادر، این روز را به همه بانوان و بالاخص مادران بزرگوار تبریک و شادباش عرض می‌کنیم. موضوع دیگری که همچون هفته‌های گذشته فراموش شد نیز، مبحث مشکلات معیشتی مردم بود. امامان جمعه که امسال بارها به دلیل مطالبه‌گری‌های سطحی و بدون مورد انتقاد دلسوزان مردم و متخصصین حوزه دین و اجتماع بودند، چند هفته‌ای است که به بیان یکی دو جمله در مورد مشکلات روزمره مردم اکتفا می‌کنند. این گونه مطالبه‌گری‌های سطحی که صرفاً برای انجام کار است و نه انجام وظیفه دینی و ملی، شایسته جامعه اسلامی نیست.

 

آیت‌الله سیدمحمد سعیدی

نظر به سفر ریاست جمهوری به روسیه، مبحث تقویت روابط با روسیه محور اصلی خطبه‌های این هفته بود. امامان جمعه که پیشتر به کشورهایی چون روسیه و چین با عنوان «کشورهای غیر دشمن» اطلاق می‌کردند، این هفته روسیه را کشوری «همسایه، مسلمان و همسو» خواندند. در قم، آیت‌الله سیدمحمد سعیدی با اشاره به سخنان رهبری درباره اولویت داشتن ایجاد روابط با کشورهای همسایه، مسلمان و همسو، روسیه را دارای هر سه اولویت معرفی کرد. وی با بیان اینکه تهران و مسکو هر دو تحت تحریم‌های غربی‌هاست، به اهمیت استراتژیک تولیدات داخلی روسیه من‌جمله گندم و گوشت برای تأمین نیازهای ایران اشاره کرد. آیت‌الله سعیدی در پایان سخنان خود با اشاره به اقامه نماز حجت‌الاسلام رئیسی در کاخ کرملین حین انجام گفتگو با مقامات روسی، گفت: «قطع مذاکره و اقامه نماز اول وقت رئیس‌جمهور نشان داد که نه وابسته به شرقیم و نه دل‌بسته به غرب و ما وابسته و دل‌بسته به خدا هستیم». هرچند حفظ روابط دوستانه با روسیه برای ما ضروری است ولی باید توجه داشت که بسیاری از ناظران امور منطقه‌ای  معتقدند روسیه در پی بازگشت به امپراتوری استعماری تزاری است و اکنون مشغول تجدید قوا برای گسترش سیطره خود در اروپای شرقی است. دراین راستا، بسیاری از آنچه که «دلداگی به روسیه» عنوان شده انتقاد کرده و هشدار داده اند.

 

آیت‌الله سیدمحمدمهدی حسینی همدانی

در کرج، آیت‌الله سیدمحمدمهدی حسینی همدانی نیز اقامه نماز رییس جمهوری در کاخ کرملین را مهم خواند و گفت: «احتمال این وجود دارد که رییس جمهور ما در کاخ سفید هم نماز بخواند، زیرا این نمازی که در کاخ کرملین خوانده شد پیام‌های مهمی در پی داشت. وی نیز با اشاره به روسیه به عنوان کشوری «همسایه و همسو» که مسلمانان زیادی دارد، خواستار تقویت روابط با آنها شد. در تبریز هم، حجت‌الاسلام سیدمحمدعلی آل‌هاشم نیز در سخنانی مشابه، روسیه را کشوری مسلمان و علاقه‌مند به ارتباط با ایران در این شرایط حساس توصیف کرد و حتی مدعی شد «قدرت منطقه‌ای ایران، روسیه را نیازمند به ارتباط با ایران کرده است». وی نیز با بیان اینکه «روسیه جزو کشورهای صنعتی است و می‌تواند بسیاری از نیازهای ما را برطرف کند»، سخن از تمرکز بر واردات از روسیه جهت تأمین نیازهای کشور آورد. از سوی دیگر، برخی دیگر از امامان جمعه، همچون آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی در اراک به ظرفیت‌های گسترده ۲۰۰ هزار میلیاردی صادرات به روسیه را نمونه‌ای از دلایل همکاری با این کشور معرفی کرد لیکن هیچ‌گونه اشاره‌ای به چندین تن سبزیجاتی صادراتی به روسیه که امسال از این کشور برگشت خوردند نکرد.

 

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد

در خطبه‌های نماز جمعه تهران که به امامت حجت‌الاسلام سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد برگزار شد، موضوع «منشور حکمرانی» همچون هفته‌ها و ماه‌های پیشین، مضمون خطبه‌ها بود و از این رو مقوله رابطه با روسیه نیز در این چارچوب تبیین شد. امام جمعه موقت تهران با اشاره به اینکه این منشور حکمی از حضرت علی به مالک‌اشتر جهت انتصاب وی به استانداری مصر است، هدف آن را «اصلاح و تربیت جامعه و عمرانی و آبادی بلاد» معرفی کرد. وی با اشاره به سفر رئیس جمهوری به روسیه و همزمانی آن با مانور دریایی ایران، روسیه و چین، این رویدادها را «پیام‌آور تحولات مهمی در آینده منطقه و جهان» دانست. بنظر می رسد خط مشی ارائه شده از سوی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در راستای حمایت مطلق از روسیه و سیاست به اصطلاح نگاه به شرق باشد که البته باید مراقب بود از دلدادگی به روسیه به سراشیبی وادادگی سیاسی نیافتیم.

 

در این نظرسنجی شرکت‌ کنید:

  • حجت‌الاسلام ابوترابی فرد: در این سال‌ها شاهد همکاری ایران و روسیه برای مقابله با زیاده‌خواهی آمریکا بوده‌ایم که می‌تواند موجب همکاری بیشتر دو کشور و توازن قدرت به نفع کشورهای منطقه باشد.

 

در گام دوم انقلاب جا دارد به شعار آغازین خود باز گردیم و نه به غرب و نه به شرق دلداده نباشیم. متاسفانه بیش از پیش شاهدیم که دکترین مقاومت، و شعار «نه شرقی، نه غربی» دیگر صادق نیست، و امامان جمعه عملا از سیاست «نه غربی، فقط شرقی» حمایت می کنند. خطبه‌های این هفته که پس شدت گرفتن مشکلات اقتصادی در پی تحریم‌ها، الان به مذاکره و تعامل سیاسی جهت تسهیل تبادل اقتصادی و منطقه‌ای می‌پردازد، پیام مثبتی برای مردم دارد. در سالی که سال تولید و پشتیبانی‌ و مانع‌زدایی‌ باید باشد، شایسته است امامان جمعه به مطالبه‌گری مصداقی باز گردند و تحلیلی واقعگریانه از دلایل شکست دولت در این مسیر بگویند.

 

بیشتر بخوانید:

 

آیت‌الله رسول فلاحتی

در برخی از خطبه‌ها نیز موضوع چرخش به سمت شرق به تحریف سیاستهای روسیه انجامید. در رشت، آیت‌الله رسول فلاحتی، چین و روسیه را بی‌آزار توصیف کرد و گفت: «اگر روسیه و چین در ساحات بین المللی به طور کامل ایران را یاری نکردند، حداقل نه تنها به ما آزاری نرساندند بلکه کمک هم کردند». وی سپس مدعی شد که برخلاف کشورهای عربی که در رابطه با چین و روسیه «واردات‌محور» هستند، ایران به این کشورها صادرات دارد، که البته به نمونه‌های این صادرات اشاره نکرد. هرچند مسئولان آماری نسبت به قیمت نفت فروخته شده به چین ارائه نکرده‌اند، میزان نفت فروخته شده به این کشور در حدود نیم میلیون بشکه در روز بوده که در مقایسه با صادرات عربستان به این کشور بسیار ناچیز است.

 

 

در این نظرسنجی شرکت‌ کنید:

  • آیت‌الله فلاحتی: اگر روسیه و چین در ساحات بین‌المللی به طور کامل ایران را یاری نکردند، حداقل به ما آزاری نرساندند بلکه کمک هم کردند.

 

حجت‌الاسلام آل‌هاشم

در باب مسائل منطقه‌ای، سخنان حجت‌الاسلام آل‌هاشم، امام جمعه تبریز حائز اهمیت بود که به انتقاد از نقش عربستان در منطقه و بخصوص در عراق پرداخت. موضوع حمله پهپادی و موشکی حوثی‌ها به شهر ابوظبی در امارات متحده عربی نیز در دو شهر شیراز و قزوین مورد تحلیل قرار گرفت. آیت‌الله لطف‌الله دژکام، امام جمعه شیراز، با رد دخالت ایران در این حمله گفت «اگر ایران وارد جنگ می‌شد چیزی از دبی باقی نمی‌ماند». آیت‌الله عابدینی، امام جمعه قزوین نیز با لحن تهدیدآمیزی گفت «اگر اماراتی‌ها عاقل باشند دیگر اشتباهاتشان را تکرار نمی‌کنند و بدانند اگر غیر از این رفتاری از خودشان نشان دهند برایشان گران تمام می‌شود». این سخنان در حال ابراز می شود که ناظران مسائل مسائل خاورمیانه معتقدند همزمانی این حملات با تلاشها برای حل اختلافات ایران و عربستان سوال برانگیز است و شاید دست های پنهانی در تلاش هستند تا از عادی سازی روابط و تهران و ریاض و بازگشت آرامش به منطقه جلوگیری کنند.

 

آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی

گزارش این هفته را با سخنان آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد، به پایان می‌بریم. خطبه‌های امروز وی که به مناسبت میلاد با سعادت حضرت فاطمه (س) و روز مادر به تجلیل از زنان و مادران اختصاص داده شده بود، طبق روال سال‌های اخیر به نقد مسئله حجاب در جامعه کشیده شد. سخنان وی در مخالفت با حضور بانوان در استادیوم‌های فوتبال و دوچرخه‌سواری بانوان، نمونه دیگری از اظهاراتی بود که در واقع حاشیه به جای اصل قرار گرفت و به عوض پرداختن به مشکلات اصلی، مسئله بدحجابی به اصلی ترین معضل کشور تبدیل شد.

 

در این نظرسنجی شرکت‌ کنید:

  • آیت‌الله علم‌الهدی: بی‌حجابی نماد آزادی زن نیست، بلکه نشانگر آزادی مرد است.

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.