علیرضا اعرافی (زادهٔ ۱۳۳۸) روحانی شیعه ایرانی است. وی ریاست جامعه المصطفی العالمیه، ریاست حوزه علمیه سراسر کشور و امامت جمعه میبد و قم را برعهده دارد. اعرافی بدون شرکت در آزمون علمی خبرگان، از سوی شورای نگهبان برای شرکت در انتخابات مجلس خبرگان رهبری سال ۱۳۹۴ تأیید شد. اما با کسب ۹۲۵٬۷۲۷ رأی، رأی کافی برای ورود به مجلس خبرگان از حوزه انتخابیه تهران را به دست نیاورد. شورای عالی حوزه علمیه قم در تیر ۱۳۹۵، اعرافی را با حفظ سمت ریاست جامعة المصطفی به‌عنوان مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور انتخاب کرد.

وی در سال ۱۳۳۸ در شهر میبد، واقع در استان یزد به دنیا آمد. پدرش آیت‌الله محمد ابراهیم اعرافی از علمای مشهور آن دیار و از دوستان نزدیک روح‌الله خمینی بود که نقش بسزایی در بیداری مردم میبد و یزد ایفا کرد. وی سال‌ها قبل از انقلاب اسلامی نماز جمعه بر پا می‌کرد و خود، با سلاح در آن خطبه می‌خواند. مادرش نیز از فرزندان شیخ کاظم ملک افضلی اردکانی به‌شمار می‌آمد.

تحصیلات کلاسیک خود را در دیار خود آغاز کرد. او پس از خواندن مقداری از دروس ادبیات، در سال ۱۳۴۹ به قم آمد و همان‌جا تحصیلات دوره ابتدایی خود را تکمیل کرد و همزمان دروس حوزه خود را آغاز نمود و به سرعت دروس دوره مقدمات و سطح را به پایان رسانید؛ به گونه‌ای که در سال ۱۳۵۶ به درس خارج راه یافت. او در طی این سال‌ها از شرکت در دروس فلسفی نیز بازنماند و آن دروس را نیز به حد کمال فرا گرفت و نیز در درس اخلاق استادان خود حضور جدّی داشت. او در ضمن تحصیل دروس حوزوی، زبان‌های عربی و انگلیسی را فراگرفت و از مطالعات در رشته‌های ریاضی و فلسفه غرب نیز بازنماند و بسیاری از کتب را که در آن روزگار در حوزه متداول نبود، فرا گرفت و در دوره تعلیم و تربیت دفتر همکاری حوزه و دانشگاه (پژوهشگاه حوزه و دانشگاه) شرکت کرد و در تعطیلات به مباحثه تفسیر المیزان و شرح نهج‌البلاغه ابن ابی الحدید پرداخت.

%۷۳

%۲۷

کل آرا
۲۰۴
%۶۲

%۳۸

کل آرا
۳۲۵
%۷۵

%۲۵

کل آرا
۲۲۲
%۷۲

%۲۸

کل آرا
۱,۱۹۵
%۳۱

%۶۹

کل آرا
۱,۸۱۱
%۴۶

%۵۴

کل آرا
۸۳۷
%۲۳

%۷۷

کل آرا
۱,۹۹۳
%۱۲

%۸۸

کل آرا
۵۹۷
%۲۶

%۷۴

کل آرا
۲,۱۰۳
%۴۱

%۵۹

کل آرا
۱,۴۳۳
%۳۳

%۶۷

کل آرا
۱,۹۴۲