مجید انصاری

مجید انصاری (زاده زرند، استان کرمان) روحانی و سیاستمدار اصلاح طلب ایرانی، دبیر اجرایی تشکل سیاسی اصلاح طلب مجمع روحانیون مبارز و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است. او معاون پارلمانی سابق و معاون حقوقی سابق رئیس‌جمهور ایران است.

مجید انصاری از نزدیکان خانواده خمینی و مسئولانی است که سابقه عضویت همزمان در سه نهاد مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان رهبری و مجمع تشخیص مصلحت نظام را دارد. برادران او محمدعلی انصاری و حمید انصاری از جمله اعضای شاخص دفتر آیت الله خمینی بودند. وی در سال آخر ریاست‌جمهوری سید محمد خاتمی به‌عنوان معاون پارلمانی رئیس‌جمهور ایران در هیئت دولت نیز حضور داشت. او همچنین اولین رئیس سازمان زندان‌های جمهوری اسلامی از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۶ بود.

انصاری در مجلس پنجم پس از عبدالله نوری که به وزارت کشور دولت خاتمی رفت، ریاست فراکسیون خط امام (اقلیت) را برعهده داشت. انصاری نماینده استان تهران در دوره سوم مجلس خبرگان بود. شورای نگهبان از انصاری برای شرکت در آزمون کتبی انتخابات دور چهارم مجلس خبرگان دعوت کرد، که او نپذیرفت و رد صلاحیت شد.

مجید انصاری همچنین از سال ۱۳۸۰ عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌باشد. با آغاز کار دولت یازدهم، حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، طی حکمی انصاری را به معاونت پارلمانی ریاست جمهوری برگزید.

در ۲ دی ۱۳۹۴، مجید انصاری برای شرکت در پنجمین دورهٔ انتخابات مجلس خبرگان رهبری ثبت نام کرد، اما صلاحیتش از سوی شورای نگهبان احراز نگردید.

او در ۲۲ تیر ۱۳۹۵ به عنوان معاون حقوقی ریاست جمهوری منصوب شده و حسینعلی امیری در معاونت پارلمانی جایگزین وی گردید. او تا پایان کار دولت یازدهم در این سمت باقی مانده و در ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ جای خود را به لعیا جنیدی، داد.

تشکیل دولت در سایه نیازمند فراهم آمدن مختصات و زمینه‌های حزبی است و البته که این زمینه هنوز فراهم نشده است. از همین رو به نظر می‌رسد به جای دولت در سایه، دولتی پنهان شکل گرفته که هر کجا دولت مستقر خلاف خواست آن پیش برود، موتور تخریب را روشن می‌کند.

%۶۶

%۳۴

کل آرا
۲,۰۰۲

من نمی‌خواهم نافی زحمات تیم دیپلماسی [برجام] باشم که خود حضرت آقا به آن اشاره کرده است، ولی ۹ شرط رهبری برای اجرای برجام گذاشته بودند، اگر آن شروط به درستی اجرا می‌شد خیلی از مشکلات ایجاد نمی‌شد.

%۷۴

%۲۶

کل آرا
۶۸۲

به نظر من دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی کشور باید به طور ویژه روی ریشه ها و مراکزی که این [استخر فرح در انتظارت] کارها را سامان می دهند متمرکز شوند.

%۹۵


کل آرا
۱۲۳

یک بخش مهمی که در وصیتنامه [آیت الله خمینی] آمده و مورد غفلت قرار گرفت و ما از آن غفلت بسیار آسیب دیدیم، ورود نهاد‌های نظامی به دسته‌بندی‌های سیاسی در کشور بود که امام آن را به مثابه سم خطرناک تلقی کردند.

%۸۴

%۱۶

کل آرا
۲۲۶

اگر قرار به عذرخواهی در کشور برای اقدامات نسنجیده باشد، دیگران خیلی اولی هستند که با حمایتشان از دولت گذشته و مواضع افراطی و اقدامات نسنجیده کار را به اینجا رساندند. آنها باید از ملت ایران عذرخواهی کنند؛ کسانی که به نوعی به تحمیل تحریم های دوازده سال گذشته به مردم کمک کردند.

%۶۳

%۳۸

کل آرا
۳۵۲

متأسفانه مشاهده می شود که بعضی از افراد گویی به تقلید از آقای نتانیاهو در داخل دارند خوشحالی می کنند یا دولت منتخب مردم را سرزنش می کنند که این مسأله کاملا بازی کردن در زمین صهیونیست ها و آمریکا و منافقین است و نباید این اقدامات صورت بگیرد.

%۷۷

%۲۳

کل آرا
۳۵۲