حسین انصاری‌راد (زادهٔ ۱۹۳۷) مجتهد شیعهٔ اصلاح‌طلب و مؤلف ایرانی است.انصاری‌راد نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی ایران؛ دوره ششم بود. در دوران چهارساله مجلس ششم ریاست کمیسیون اصل نود را برعهده داشت. موضوع کاندیداتوری وی مورد استقبال تمامی طیف‌های جریان اصلاح طلب قرار گرفته بود. او با ۲۰۶٬۶۷۳ تعداد آراء از حوزه انتخابیه نیشابور به عنوان نماینده برگزیده شد.
او در ۲۶ فروردین ۱۳۸۱، طرح تقسیم استان خراسان را «یک فاجعهٔ اجتماعی» خواند که «موجبات ناامنی، نارضایتی و ناخشنودی بخش عظیمی از مردم خراسان را فراهم خواهد کرد» و این طرح، سبب توسعهٔ استان نخواهد شد «در کشورهایی مانند هندوچین، استان‌هایی با بیش از ۱۲۰ میلیون نفر جمعیت هست و ما در ایران استان‌های کوچکی داریم که اگر قرار بود کوچک بودن استان موجب توسعه شود، باید با ظرفیت‌هایی که در این استان‌های کوچک وجود دارد، ما امروز سوئیس‌هایی را می‌داشتیم.» همچنین یادآوری کرد که «مدیرانِ کارآمد در عصر پست مدرنیسم، نگران گسترهٔ حوزهٔ مأموریت خود نیستند.»
او در ۲ تیر ۱۳۸۱ در اعتراض به نحوهٔ تقسیم استان خراسان استعفا داد «در این تقسیم... تاریخ و فرهنگ، تمدن و هویت خراسان نادیده گرفته شده و لگدمال شده است و مرکز جغرافیایی و تاریخی و طبیعی شناخته شدهٔ آن برای همهٔ جهانیان [نیشابور] محو گردیده است و این خسارت بزرگی است و ایالت واحد خراسان با تقسیم خراسان به استان‌های متعدد مورد نظر، یک پوشش پوشالی و بیهوده است.»

%۸۲

%۱۸

کل آرا
۳۰۲
%۵۸

%۴۲

کل آرا
۱,۵۹۸
%۸۲

%۱۸

کل آرا
۳۶۶