هاشم هاشم زاده هریسی

هاشم هاشم‌زاده هریسی (زاده ۱۳۱۷ - هریس) مجتهد ایرانی و نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری است. وی از حامیان علی اکبر هاشمی رفسنجانی است.
از آغاز فعالیت های منجر به انقلاب اسلامی، پیام‌ها، نامه‌ها و اعلامیه‌های امام خمینی و مراجع عظام را در استان‌ها و شهرستان‌ها به هسته‌های انقلاب می‌رساند.

تصمیمات حوزه علمیه و رهبری و همچنین حوادث و اخبار حوزه در باره انقلاب را به مردم و علمای بزرگ شهرستان‌ها ابلاغ می‌کرد.

در ماه‌های محرّم، صفر، رمضان و ایّام فاطمیّه به تبلیغات می‌رفت و بیش ترین صحبت‌ها و تبلیغاتش روی مسائل سیاسی و انقلاب متمرکز بود.

بارها به شهربانی، ژاندارمری و ساواک محلّ مأموریّت، احضار می‌شد و مورد بازجویی‌های شدید و مکرّر قرار می‌گرفت و حبس شد. پس از آزادی از زندان، در تبریز ممنوع‌المنبر شد.

در سال ۱۳۵۴ با آیت‌الله دکتر بهشتی در تهران ارتباط پیدا کرده و در جلسات او شرکت می‌کرد.
در تحصن تاریخی روحانیّت در دانشگاه تهران حضور یافت و با ورود امام خمینی به تهران از دانشگاه به استقبال او رفت.

با داشتن حکم نظارت و بازرسی از سوی دفتر پیگیری شورای انقلاب و بعدها از سوی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و سپس از طرف آیت‌الله مهدوی کنی در دوران وزارتشان شهرستان‌های آذربایجان شرقی و غربی را می‌گشت.

از جریان نقده در آذربایجان غربی و جریان حزب خلق مسلمان در تبریز گزارش‌ها تهیّه و به مراکز ذی‌ربط ارسال می‌داشت.

در سال ۱۳۶۰ طی مأموریّتی از قم به تبریز منتقل شده و مسئولیّت سازمان تبلیغات اسلامی و نمایندگی امام خمینی در سپاه پاسداران را به عهده می‌گیرد.

در دوران نمایندگی دوره سوم مجلس شورای اسلامی مقالات فراوان سیاسی نوشت که در روزنامه‌ها و مجلّات کشور منعکس و سپس تحت عنوان آیین کشورداری در شش جلد، چاپ و منتشر گردید.

در دوران جنگ تحمیلی به نمایندگی از سوی حضرت امام در سپاه شخصاً در جبهه‌های جنگ حضور فعّال داشت.

تعیین رهبری فرایندی طبیعی دارد. هر گزینه‌ای مطرح بوده یا نبوده باید به صحن مجلس بیاید و کل خبرگان در خصوص آن تصمیم‌گیری کنند. من به مردم و رسانه‌ها می‌گویم که حساس نباشید و مسائل را بزرگ نکنید.

موافقمخالف

مشکلات معیشتی ما ریشه اقتصادی ندارد که دولت را تنها مقصر بدانیم. مشکلات معیشتی ما سیاسی است که با خروج آمریکا از برجام آغاز شد. دولت مسئولیت دارد اما همه مشکلات ناشی از عملکرد دولت نیست. من از رییس‌جمهور خیلی گلایه دارم اما تنها مواردی را می‌توان به یک نفر نسبت داد که کلیه مسئولیتش در دست وی باشد.

%۷۰

%۳۰

کل آرا
۷۷۶

تندروی این مملکت را نابود کرده و بیشترین مشکلات ما ناشی از تندروی است که انصاف و رحم را از بین می‌برد و همین تندوری نمی‌گذارد منبع مشکلات مشخص شود.

%۷۸

%۲۲

کل آرا
۶۹۷

نظارت خبرگان بر رهبری تفاوت دارد. نظارتی که برای خبرگان در قانون در نظر گرفته شده، این‌ طور نیست که ما بتوانیم از زیرمجموعه‌‌های زیر نظر رهبری حساب کشی کنیم.

%۳۱

%۶۹

کل آرا
۸۰۰

نباید به‌خاطر یک لایحه دنیا را علیه خود تحریک کنیم. ما که نمی‌توانیم خود را از دنیا جدا کنیم. اگر ما در این‌گونه کنوانسیون‌ها حضور داشته باشیم می توانیم در مسائل دنیا اثرگذار باشیم.

%۷۹

%۲۱

کل آرا
۴۲۰

ما بیش از اینکه درون گرا باشیم و اول بخواهیم کشور خود را درست و ملتمان را راضی و معیشتشان را فراهم کنیم، اول به سراغ دنیا می رویم تا از آنجا اقتصاد و معیشت به داخل ایران بیاوریم. یعنی در واقع برون گرا هستیم و بیشتر توجه به بیرون داریم و می خواهیم عدالت را در دنیا اجرا کنیم. ما اول باید در درون خودمان عدالت و انسجام ملی را ایجاد و اقتصاد، معیشت و آسیب های اجتماعی را درست کنیم.

%۶۹

%۳۱

کل آرا
۱۷۷

مورد خطاب انتقادات و هشدارهایی که داده می شود، همگی مسئولین هستند. کدام قدرت و نیرویی می تواند مسائل و مشکلات را به تنهایی حل کند؟ همه قوا و مسئولین مسئولند و در مشکلات به وجود آمده مقصرند. هیچ قوا و فردی مصون از پاسخگویی نیست. مشکل اینجاست، هیچ کس زمانی که یک آشوب و اعتراض در کشور رخ می دهد، خطاب اعتراضات را خود نمی داند. بلکه انگشت اتهام را به سمت دیگری نشانه می رود.

%۷۱

%۲۹

کل آرا
۲۶۵

به جای بررسی عملکرد های خودمان همیشه به دیگران نهیب می زنیم و فرافکنی می کنیم! نارضایتی ها علنی و همگانی شده است نظام اسلامی مان و مردم عزیزمان را دریابیم همین امروز که فردا دیر است!  

%۶۹

%۳۱

کل آرا
۱۷۰