جعفر سبحانی

جعفر سبحانی معروف به آیت‌الله العظمی سبحانی تبریزی (زادهٔ ۲۰ فروردین ۱۳۰۸ در تبریز)، متکلم، فقیه، اصولی، مفسر، مجتهد شیعی ایرانی و از مراجع تقلید و استادان حوزه علمیه قم است. او به علامه ذوالفنون مشهور میباشد.
پس از فراغت از تحصیلات ابتدایی، در مکتبخانه میرزا محمود فاضل به فراگیری متون ادب پارسی پرداخت و کتاب‌هایی مانند:گلستان، بوستان، تاریخ معجم، نصاب الصبیان، ابواب الجنان و... را فراگرفت. سپس در ۱۴ سالگی رهسپار مدرسه علمیه طالبیه تبریز گردید و به آموختن مقدمات علوم و سطوح پرداخت. علوم ادبی را نزد حسن نحوی و علی‌اکبر نحوی و بخشی از مطول، منطق منظومه و شرح لمعه را از محمدعلی مدرس خیابانی آموخت.
در مهرماه ۱۳۲۵ به قم رفت و به تکمیل سطوح، همت گماشت. باقی‌مانده فرائد الاُصول را نزد میرزا محمد مجاهدی تبریزی و احمد کافی آموخت و کفایة الاصول را هم نزد محمدرضا گلپایگانی فراگرفت.
به غیر از تحصیل دروس فقه و اصول، به آموختن فلسفه و کلام و تفسیر نیز اشتغال داشت. از همین رو در تبریز از سید محمد بادکوبه‌ای استفاده کرد و از او شرح قواعد العقائد را آموخت. سپس در حوزه علمیه قم مطالعات فلسفی‌اش را با شرکت در درس‌های منطق و فلسفه سید محمدحسین طباطبایی تکمیل نمود و در سال‌های ۱۳۲۸ تا ۱۳۳۰ شرح منظومه و پس از آن بخش اعظم اسفار را نزد او فرا گرفت.
وی هم اکنون از استادان برجسته حوزه علمیه قم است.

منطق اسلام اینگونه است که حجت را بر همگان تمام می کند و پس از اتمام حجت اختیار شکرگزاری و یا کفر ورزیدن را در اختیار خود مردم قرار می دهد؛ هنگامی که حجت تمام شد، همگان در انتخاب دین خود آزادند، اما حکومت باید ازآنِ اسلام باشد؛ غیر مسلمانان در ذمه اسلام هستند و امنیتشان را سربازان اسلام تأمین می کنند.

%۷۰

%۳۰

کل آرا
۱,۱۵۹

شرایط جامعه به گونه‌ای شده که ملت در سخت‌ترین شرایط زندگی کنند، در حالی که مردمان چند استان درگیر سیل هستند، دشمنان از ورود کمک‌های بین‌المللی امتناع می‌کنند.

%۴۱

%۵۹

کل آرا
۸۵۶

اگر این اتفاق در یزد افتاده بود باید می‌گفتیم که پیش‌بینی نشده بود اما گلستان و مازندرانی که همیشه زیر باران است حتما باید مسیرها و راه‌هایی داشته باشد تا مردم با مشکلی روبه رو نشوند و طبیعت منطقه به صورتی است که این حادثه نباید مشکل‌ساز باشد.

%۶۷

%۳۳

کل آرا
۱,۰۱۰

عید نوروز عید ملى است و هرگز بدعت نیست زیرا به شرع نسبت داده نمى شود بلکه مردم این روز را به عنوان آغاز سال انتخاب کرده و به جشن مى پردازند و آثار مثبتى دارد، زیرا مردم به صله أرحام و دید و بازدید مى پردازند.

%۷۱

%۲۹

کل آرا
۷۹۵

در مجلس شورای اسلامی اخیراً موضوع برابری دیه زن و مرد مطرح شده است، باید دید که این مسئله قابل بحث است یا خیر، آیا مجلس صلاحیت مداخله در این بحث را دارد؟ این یک مسئله فقهی است و مجلس نباید جایگاه خود را از دست بدهد، مجلس باید به مشکلات مردم بپردازد و این مسئله را به فقها بسپارد.

%۶۱

%۳۹

کل آرا
۱,۱۵۲

تمام امام‌زاده‌هایی که رسمیت دارند و مردم در آن بقاع متبرکه رفت و آمد دارند باید یک عالم دینی وجود داشته باشد و مراسم سخنرانی و منبر در آنجا برپا باشد.

%۴۰

%۶۰

کل آرا
۱,۳۴۰

کاهش نرخ جمعیت در کشور خطرناک است و باید در نیروهای مسلح برای مقابله با فرهنگ تک فرزندی تلاش شود تا همیشه نسل کشورمان نسل جوان باشد چرا که جمعیت جوان یکی از ابزارهای قدرت کشورها است.

%۶۷

%۳۳

کل آرا
۱,۰۶۳

وضعیت اخلاق و فرهنگ دینی در کشور تأسف‌آور و روزبه‌روز تقوا و حجاب زنان ضعیف‌تر می‌شود و با بی‌حجابی فساد افزایش‌یافته و برای کشور مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

%۷۲

%۲۸

کل آرا
۴۶۵

در مسائل سیاسی آگاهی، اطلاع و اظهارنظر لازم است اما ورود حوزه به حزب و دسته‌بندی سیاسی درست نیست. طلبه باید مرجع و محل حل مشکلات احزاب باشد.

%۷۲

%۲۸

کل آرا
۳۱۴

باید کاری کنید که امکانات در قم موقت باشد به‌گونه‌ای که پس از اتمام تحصیلات، طلاب به شهرهای خود بازگردند و در آنجا نیز از همین امکانات بهره‌مند شوند.

%۴۳

%۵۷

کل آرا
۲۱۰

گاهی برخی می گویند که چرا تلگرام را بستید؟ باید آزادی باشد که در پاسخ باید گفت، اگر قائل به آزادی باشیم، باید هروئین و انواع مواد مخدر هم در جامعه آزاد باشد؛ پس چرا اینطور نیست؟ آزادی باید در حدود سلامت فکری و بدنی انسان باشد.

%۲۳

%۷۷

کل آرا
۳۹۱

بعد از تعطیلات نوروزی پلیس ناجا میزان کشته شدگان و مصدومان حوادث رانندگی را اعلام خواهد کرد و همه اینها تقصیر رسانه هاست. رسانه ها باید مردم را تشویق به نشستن در خانه کنند.

%۴۰

%۶۰

کل آرا
۵۸

منکری که وجود آن مضر به حال جامعه است مسلماً حکومت اسلامی باید از چنین منکراتی جلوگیری کند.کسی بخواهد آشکارا مشروب‌خواری کند و یا قماربازی کند مسلماً یک چنین منکراتی مایه گسترش گناه در جامعه می‌شود. بی‌حجابی نیز از این منکرات است که سبب می‌شود گناه در میان جوانان گسترش پیداکرده و عفت عمومی خدشه‌دار شود.

%۳۳

%۶۷

کل آرا
۱۰۵

حجاب واجب و ترک آن معصیت است و اگر کسی معصیت را در داخل انجام دهد کسی با او کاری ندارد، ولی اگر در بیرون انجام دهد وظیفه حکومت اسلامی جلوگیری از این گناه است.

%۲۴

%۷۶

کل آرا
۱۸۵

حجاب یک واجب الهی است که ۱۱ آیه قرآن کریم در مورد آن آمده است و همان گونه که ما در مورد مسائل فیزیک و شیمی اظهار نظر نمی‌کنیم چون تخصص نداریم، در مورد واجب بودن یا نبودن حجاب یا مسائلی از این دست نیز کسانی که تخصصی ندارند نباید اظهار نظر کنند.

%۳۵

%۶۵

کل آرا
۴۹

وظیفه شورای مدیریت و نیز سازمان اوقاف آن است که آن دسته از طلاب علوم دینی که تحصیلشان به اتمام رسیده را به شهرستان‌ها اعزام کنند تا سنگر تبلیغ همچنان در دست حوزه‌های علمیه بماند و دیگران آن را از ما نگیرند.

%۴۸

%۵۲

کل آرا
۱۸۵