حجه الاسلام والمسلمین سید محمد حسن ابوترابی فرزند حضرت آیه ا... سید عباس ابوترابی در سال 1332 در شهر مقدس قم و در خانواده‌ای اهل تقوا و علم متولد شد. وی در سال 1344به همراه برادر به نجف اشرف مشرف شده و درکنار ادامه تحصیل در مدرسه ایرانی آن دیار, تحصیلات حوزوی را آغاز نمود.
همزمان با تحولات سیاسی كشور عراق پس از به قدرت رسیدن حكومت بعثی و تنگناهایی كه برای ایرانیان پیش آمد؛ به جنوب لبنان سفركرد و با شهید بزرگوار دكتر مصطفی چمران ارتباط نزدیک یافت.
فعالیت‌های سیاسی وی نیزبه شکل خاص در شهرهای قزوین و تهران گسترش یافت و به جهت سخنرانی در مجلس یادبود شهید حاج آقا مصطفی خمینی در شهر قزوین تحت تعقیب ساواك قرار گرفت. ایشان در همین زمان از نزدیك با شهید آیت ا... دکتر بهشتی آشنا شد كه این آشنایی و همكاری در تمامی زمینه ها تا هنگام شهادت دكتر بهشتی ادامه داشت.
ایشان پس از یک دهه حضور در مسئولیت نهاد دانشگاه تهران با حکم مقام معظم رهبری به عضویت شورای نمایندگان رهبری در دانشگاهها منصوب گردید که این مسئولیت تاکنون نیز ادامه دارد.
حجه الاسلام والمسلمین سید محمد حسن ابوترابی از سال 1378 برای سه دورۀ پیاپی ششم. هفتم و هشتم به عنوان منتخب مردم شریف قزوین در مجلس شورای اسلامی برگزیده شد و در طول این ادوار با تشكیل هسته مشورتی از زبده‌ترین اساتید دانشگاه‌ها توانست ضمن عضویت در كمیسیون فرهنگ و آموزش مجلس در نطق‌های قبل از دستور و همچنین مذاكرات صحن علنی با ارئۀ تحلیل‌ها و نطق‌های منطقی و مستدل نقش برجسته‌ای در تصویب قوانین ایفا نماید و این مسئله امری است كه مورد اتفاق نظر تمامی نمایندگان ادوار مختلف از هرنوع گرایش فكری و حزبی بوده است.
با توجه به توان مدیریتی مقبولیت سیاسی اجتماعی, و جایگاه برجسته معنوی که در بین منتخبین مردم داشتند در دوره های هفتم و هشتم به عنوان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی انتخاب گردیده و همچنین در این دو دوره به عنوان نایب رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سالانه و برنامه پنج ساله توسعه نقش محوری داشته‌اند.
حجه‌الاسلام و المسلمین ابوترابی در سال 1390 با حکم مهم رهبر معظم انقلاب اسلامی به عضویت هیات عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه منصوب گردیدند. نقش ایشان برای ایجاد تفاهم و توافق بین قوا بر کسی از نخبگان ملت پوشیده نیست نهادینه شدن فرهنگ تعامل سازنده با دولت و سایر ارکان نظام برای پیشرفت امور کشور از اصلی‌ترین دستاوردهای دوره‌های مسوولیت ایشان در مجلس بوده است.

%۹۲


کل آرا
۱۶۸
%۳۱

%۶۹

کل آرا
۱۶۹
%۳۴

%۶۶

کل آرا
۱۵۶
%۷۷

%۲۳

کل آرا
۲۶۲

%۹۲

کل آرا
۱,۷۱۸
%۵۸

%۴۲

کل آرا
۱,۸۶۲
%۶۵

%۳۵

کل آرا
۱,۵۸۸
%۴۶

%۵۴

کل آرا
۱,۰۴۷
%۴۷

%۵۳

کل آرا
۷۷۷
%۷۸

%۲۲

کل آرا
۳۸۷
%۶۱

%۳۹

کل آرا
۳۳۰
%۳۹

%۶۱

کل آرا
۸۲