آیت الله محسن غرویان در سال 1338 در نیشابور بدنیا آمد و پس از اخذ مدرک دیپلم فنى راه و ساختمان در سال 1357 راهى حوزه علمیه قم شد و در سال 1358 رسما شروع به تحصیل علوم حوزوى نمود. وى دروس مقدمات و سطح را به پایان رسانید و در دروس خارج فقه و اصول از محضر آیات عظام وحید خراسانى،فاضل لنکرانى، شیخ جواد تبریزى ، مکارم شیرازى و جوادى آملى بهره برد تا اینکه براى کاندیداتورى در مجلس خبرگان رهبرى در دوره سوم در امتحان اجتهاد شرکت نموده و آن را با موفقیت پشت سر گذاشت. ایشان در کنار دروس فقه و اصول در موسسه در راه حق و بنیاد فرهنگى باقرالعلوم(ع) و موسسه آموزشى و پژوهشى امام خمینى (ره) دروس کلام و فلسفه و آشنایى با مکاتب غربى را پشت سر گذاشته و همچنین مدتی به در شورای سردبیرى مجله علمى – تخصصى معرفت با مدیریت آیت الله مصباح یزدى فعالیت کرده اند.
آیت الله محسن غرویان همچنین مدتی عضو هیئت علمى و استاد موسسه آموزشى و پژوهشى امام خمینى (ره) بوده. از ایشان تاکنون بیش از 40 اثر علمى به صورت کتاب بچاپ رسیده است و مقالات کوتاه و بلند ایشان که در مطبوعات مختلف به چاپ رسیده بالغ بر 500 مقاله است . موسسه فرهنگى – انتشاراتى «یمین» به همت ایشان تاسیس شده و تاکنون قریب 20 عنوان کتاب منتشر کرده است. محسن غرویان با دو زبان انگلیسى و عربى آشناست و تاکنون در همایشها و کنگره هاى مختلف داخلى و خارجى مقالاتى را به زبانهاى فوق ارائه نموده است. ایشان هم اکنون در حوزه علمیه به تدریس دروس خارج اصول و اسفار ملا صدرا و خارج علم رجال اشتغال دارد و در کناراشتغالاتش در حوزه ، در مجامع مختلف علمى ، سیاسى با ارائه کنفرانس و سخنرانى به امر تبلیغ مى پردازد. وى از سوى بعثه مقام معظم رهبرى(دام عزه) به عنوان مبلغ زباندان و عضو هیئت علمى برگزیده شده است. محسن غرویان نویسنده اى است که مستمرا شبهات دینى و فلسفى و اعتقادى را در نشریات و مطبوعات مطالعه مى کند و مورد نقد و بررسى قرار مى دهد. مجموعه این پرسش و پاسخها تاکنون علاوه بر چاپ در مطبوعات به صورت چهار جلد کتاب نیز بچاپ رسیده است. وى سفرهاى متعدد علمى به کشورهاى مختلف جهان داشته است و براى تبلیغ در مجامع علمى و دانشگاهى به کشورهاى فرانسه،چین،ژاپن،ایتالیا،هلند،فیلیپین- مالزى و هند سفر کرده است .
در سال 1369 براى شرکت در سمینارهاى علمى، کلامى و فلسفى به کشور کانادا مسافرت نموده است. چهار سفر بعنوان زباندان و عضو هیئت علمى بعثه مقام معظم رهبرى به حج اعزام شده است. علاوه بر این با سفر به کشورهاى سوریه و عراق با برخى چهره هاى علمى و فرهنگى نشستها و گفتگوهاى علمى در باب ادیان و ملل و نحل داشته است. محسن غرویان یکى از داوران و صاحبنظران در گزینش کتاب سال در حوزه دین و فلسفه است و بعنوان عضو شوراى بررسى کتاب استان قم نیز بر روند چاپ و نشر کتب نظارت داشته است. وى هم اکنون به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه بین المللی جامعة المصطفی العالمیه و تحقیق و تدریس و تالیف اشتغال دارند.

%۷۱

%۲۹

کل آرا
۱,۱۹۶
%۶۱

%۳۹

کل آرا
۹۰۲
%۸۲

%۱۸

کل آرا
۲,۵۵۹
%۸۷

%۱۳

کل آرا
۱,۰۱۳
%۶۹

%۳۱

کل آرا
۸۰۴
%۷۲

%۲۸

کل آرا
۴۷۶
%۷۶

%۲۴

کل آرا
۵۶۵
%۶۴

%۳۶

کل آرا
۲,۴۸۷
%۸۱

%۱۹

کل آرا
۱,۲۱۳
%۷۶

%۲۴

کل آرا
۹۸۱
%۷۹

%۲۱

کل آرا
۱,۰۲۸
%۶۲

%۳۸

کل آرا
۱,۱۳۶
%۷۶

%۲۴

کل آرا
۲۶۹
%۷۹

%۲۱

کل آرا
۱۶۷
%۶۸

%۳۲

کل آرا
۹۹
%۶۸

%۳۲

کل آرا
۲۴۱
%۷۲

%۲۸

کل آرا
۱۸۹
%۴۱

%۵۹

کل آرا
۱۴۸
%۶۹

%۳۱

کل آرا
۱۲۸
%۸۷

%۱۳

کل آرا
۱۲۲