غلامرضا مصباحی مقدم

حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحي مقدم اقتصاددان، نماينده مردم تهران و رئيس كميسيون برنامه و بودجه مجلس نهم است.
غلامرضا مصباحی مقدم متولد ۱۳۳۰ در خراسان، رئیس سابق کمیسیون اقتصادی مجلس، عضو جامعه روحانيت مبارز تهران، کارشناس، نویسنده و پژوهشگر اقتصادی و استاد دانشگاه است.

اگر اروپا در مسیر تعهد به برجام مقید نباشد این به معنای ایجاد مسیر جدیدی در کاهش تعهدات گام به گام جمهوری اسلامی ایران در عمل به مفاد برجام است.

%۳۱

%۶۹

کل آرا
۱,۶۷۹

آنچه که امام به آن توجه داشت، اعتماد به مردم واینکه وظیفه دولت، باید هدایت، برنامه‌ریزی وحمایت باشد. تا جاییکه برای مردم ممکن است، فعالیت اقتصادی را برعهده بگیرند وآنجاییکه فعالیت اقتصادی ازمردم ساخته نبود، توسط دولت انجام بگیرد. ایده مردمی کردن اقتصاد دراندیشه امام بود.

%۶۲

%۳۸

کل آرا
۱,۵۰۸

تولیدکنندگان ما نیازمند نمایشگاه در بازارهای منطقه‌اند تا نمونه کالاهای خود را عرضه کنند. ایجاد این گونه نمایشگاه‌ها هزینه چندانی برای دولت ندارد.

%۶۱

%۳۹

کل آرا
۱,۴۰۸

واگذاری بنگاه‌های بانک‌ها یکی از راه‌های رفع موانع تولید است که باید سالیانه ۳۰ درصد به بخش خصوصی واگذار شود دولت این را جدی نگرفت که اگر جدی میگرفت، منابع مالی بانک‌ها آزاد می‌شد و می‌توانستند به مردم تسهیلات دهند.

%۵۷

%۴۳

کل آرا
۱,۵۶۲

اگر اصلاحات در مدیریت کشور صورت بگیرد یقیناً در سال ۹۸ شرایطی رخ می‌دهد که به راحتی می‌توانیم دوران تحریم های سختی که به کشورمان تحمیل شده است را پشت سر بگذاریم تا مردم از این تحریم‌ها رنج کمتری ببرند.

%۲۷

%۷۳

کل آرا
۱,۳۳۵

تعلیق مسائل داخلی به مناسبات بین‌المللی موجب نوعی حالت صبر و انتظار حتی در بین تولیدکنندگان، تجار و صادرکنندگان شده‌ است. البته شرایط برای تولیدات داخلی بسیار مناسب شده است و الان دیگر برندهای داخلی کم کم دارند جای خود را در ذهن مردم باز می‌کند.

%۷۵

%۲۵

کل آرا
۸۸۳

اولین بار که کنوانسیون‌ پالرمو را دیدم در مجمع تشخیص اعلام کردم که فهم این‌ ساده نیست و تا تمامیت آنرا منوجه نشوم رأی نخواهم داد. باید چیندین متخصص حقوق بین‌الملل را به کار بگیرند تا این دو کنوانسیون را برای مااستخراج کنند. آنگاه است که متوانیم تصمیم بگیریم.

%۶۲

%۳۸

کل آرا
۷۲۳

چه اصراری است که دولت ، رئیس جمهور و رسانه های جریان خاص بر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام فشار بیاوردند! مبنای ما مصلحت نظام است و نه هوا و هوس‌ها.

%۳۹

%۶۱

کل آرا
۱,۷۹۰

ما برای دور زدن تحریم‌ها ناچاریم تا شرکت‌های پوششی در ایران و خارج از کشور ایجاد کنیم. معنای پیوستن به این دو کنوانسیون (CFT و پالرمو ) این است که باید دست از این‌گونه داد و ستدها بر داریم. اگر نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم، این چه اصراری است که از سوی رئیس جمهور و مطبوعات جریان خاص بر مجمع تشخیص می‌شود؟

%۴۸

%۵۲

کل آرا
۱,۱۵۸

رئیس‌جمهور ادعا کرده‌اند که رهبری گفته‌اند با پیوستن ایران به FATF مخالفتی ندارند؛ چه اشکالی دارد ایشان که رئیس جمهور هستند طی مکاتبه‌ای از رهبری بخواهند نظرشان را در موافقت با این لوایح اعلام کنند. چه کسی هست که در مقابل رهبری مخالفت کند؟

%۶۳

%۳۷

کل آرا
۱,۴۱۹

نظام جمهوری اسلامی ایران بنای لجبازی با مناسبات بین‌المللی اقتصادی را ندارد. بنای ما این است که بدون آنکه هزینه‌های اضافی بپردازیم و اطلاعات محرمانه کشور در اختیار بیگانگان قرار گیرد، ارتباطات اقتصادی خودمان را با جهان داشته باشیم. نگاه مجمع تشخیص مصلحت نظام به موضوع حل مسئله است.

%۶۴

%۳۶

کل آرا
۳۹۷

نقدینگی موجود اگر به سمت تولید ملی هدایت شود، اقتصاد کشور قوت می‌گیرد و کشور قدرتمند از نظر اقتصادی بهتر می‌تواند با دولت‌های دیگر چانه‌زنی کند و حرف خود را به کرسی بنشاند, ، تا اینکه ۸۰ درصد از ظرفیت داخلی به درستی استفاده نکنیم و به دیگران بگوییم حاضریم با شما همکاری و توافق کنیم و بیایید مشکلات ما را حل کنید.

%۷۳

%۲۷

کل آرا
۲۷۸

اینکه مشکلات اقتصادی, معیشتی, تورم, بیکاری چگونه حل خواهد شد، چندان مورد توجه آقای رئیس جمهور نبود. اینکه تیم اقتصادی دولت باید متشکل از کدام کارشناسان زبده باشد نیز چندان مورد توجه قرار نگرفت. شاید تنها موضوعی که بیش از همه توانست طیف دولت را مجدداً روی کار بیاورد استفاده از هیجانات و احساسات مردمی بود.

%۷۲

%۲۸

کل آرا
۱۸۴

امروز بیش از ۲.۶ میلیون مسکن خالی در کشور داریم که متأسفانه ماده قانونی مربوط به اخذ مالیات از خانه‌های خالی به‌اجرا در نمی‌آید. اگر این قانون اجرا شود دیگر خبری از معضل خانه‌های خالی نخواهد بود و به این ترتیب انگیزه سفته‌بازی و دلالی در بازار مسکن از بین خواهد رفت.

%۷۶

%۲۴

کل آرا
۳۷۰

در مواردی مشاهده می‌شود که تولید کنندگان برتر ایرانی کالای خود را با برند خارجی در بازار عرضه و این کار را با تمایل بیشتر مصرف کنندگان خارجی توجیه می‌کنند؛ تا این فرهنگ اصلاح نشود نمی‌توانیم ادعای جدی مصرف کالای ایرانی را داشته باشیم.

%۷۴

%۲۶

کل آرا
۳۴۰