حجت السلام و المسلمین مجتبی ذوالنور در سال ۱۳۴۲ هجری­ شمسی در خانواده­ ای مذهبی و متوسط در شهرستان ملایر قدم به عرصه گیتی نهاده و تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در زادگاه خود به پایان رساندند.

ایشان همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی، وارد حوزه علمیه بروجرد گردیده و در محضر اساتیدی مانند آیت‌الله حاج شیخ ابراهیم نجفی بروجردی، حجج اسلام جواهری بروجردی، واعظی و کرمی تلمّذ کرده و سپس به شهر مقدس قم مهاجرت و در محضر درس اساتید معزّز و بزرگواری چون حضرات حجج اسلام و آیات: موسوی گرگانی، طالقانی، موسوی قافله‌باشی(ره)، فشارکی، وجدانی ­فخر (ره)، اعتمادی (ره)، ستوده (ره) و صالحی مازندرانی (ره)،احمدی میانجی (ره)، مشکینی (ره)، فاضل لنکرانی (ره)، مظاهری و جوادی آملی حظّ عظیم علمی برده و بهره‌مند گردیدند.

ایشان در کنار فعالیت­ های اجرایی، مدیریتی و سیاسی، پس از اخذ دیپلم، موفّق به ورود به دانشگاه از طریق کنکور سراسری و اخذ مدرک کارشناسی زبان انگلیسی از دانشگاه تهران شد، و بعد از آن نیز از طریق آزمون سراسری کارشناسی ارشد در رشته علوم دفاعی در دانشگاه امام حسین علیه السلام پذیرفته شده و این مرحله را نیز با موفقیّت به پایان رسانید.

علاوه بر آن در دوره ویژه آموزش فرماندهی و ستاد (معروف به دوره دافوس که مختص فرماندهان عالی‌رتبه نیروهای مسلح است) شرکت نموده و موفق به دریافت مدرک رسمی آن گردید.

ایشان همچنین در دانشگاه عالی دفاع ملی (داعا) در مقطع دکترا در رشته مدیریت استراتیژیک (راهبردی) تحصیلات خود را تکمیل نموده و در حال تدوین رساله دکتری خویش می باشد.

حجت­ الاسلام والمسلمین مجتبی ذوالنّور در طول ۸ سال دفاع مقدس، ۷ سال آن را (۸۴ ماه) در جبهه­ های نبرد حق علیه باطل در کردستان، غرب وجنوب، حاضر و در اکثر عملیات ­های بزرگ و کوچک نقش مؤثّر و فعّال داشته است و به خاطر ارائه نظرات نو، بدیع و کارآمد در مسایل فرهنگی، دفاعی و نظامی بین مسئولین مختلف و فرماندهان جبهه و جنگ مطرح و مورد علاقه و احترام قرار گرفت و به خاطر رشادت ­های دوران دفاع مقدس، مفتخر به دریافت نشان فتح از دست مبارک فرماندهی معظّم کل قوا و رهبر معظّم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله ­العظمی امام خامنه ­ای (مدّظلّه العالی) گردید.

%۳۰

%۷۰

کل آرا
۴۱۰
%۷۴

%۲۶

کل آرا
۲۰۸
%۳۱

%۶۹

کل آرا
۲۸۸
%۳۴

%۶۶

کل آرا
۱,۲۸۵
%۲۲

%۷۸

کل آرا
۱,۹۸۹
%۲۸

%۷۲

کل آرا
۱,۲۳۰
%۲۷

%۷۳

کل آرا
۴۸۹
%۶۳

%۳۷

کل آرا
۱,۴۸۳
%۲۶

%۷۴

کل آرا
۴۸۴
%۱۶

%۸۴

کل آرا
۲,۲۴۵
%۷۹

%۲۱

کل آرا
۹۵۲
%۳۲

%۶۸

کل آرا
۳۸۰
%۸۲

%۱۸

کل آرا
۳۰۶